Proiect in derulare: „O sansa pentru bunicii nostri”

Uniunea Europeana Guvernul Romaniei Instrumente Structurale 2014-2020

Proiectul „O sansa pentru bunicii nostri”

Finantare nerambursabila din fonduri ale Uniunii Europene pentru servicii sociale adresate varstnicilor din comuna Prejmer

Comuna Prejmer in parteneriat cu Societatea Nationala CRUCEA ROSIE din Romania – Filiala Brasov implementeaza proiectul „0 sansa pentru bunicii nostri” cod MySMIS 127159 in cadrul Programului Operational Capital Uman 2014 – 2020, Apel POCU/436/4/4 Reducerea numarului de persoane apartinand grupurilor vulnerabile prin furnizarea unor servicii sociale/ medicale/ socio – profesionale/ de formare profesionala adecvate nevoilor specifice in vederea integrarii socio – profesionale, Axa Prioritara: Incluziunea sociala si combaterea saraciei, Componenta 1: BUNICII COMUNITATII Servicii socio-medicale pentru persoane varstnice – Regiuni mai putin dezvoltate.

Proiectul se va derula pe o perioada de 36 de luni incepand din luna august 2019 pana in luna iulie 2022.

Valoarea totala a proiectului este de 2.818.642,20 lei din care 2.760.963,89 lei finantare nerambursabila si 57.678,31 lei contributie proprie.

Obiectivul general al proiectului „O sansa pentru bunicii nostri” consta in infiintarea si dezvoltarea de servicii sociale adecvate pentru minim 160 persoane varstnice din Comuna Prejmer: servicii de ingrijire la domiciliu, centru de zi tip club, ambulanta sociala, club al voluntarilor seniori.

Implementarea proiectului va asigura accesul persoanelor varstnice din comuna la servicii integrate in concordanta cu nevoile specifice ale acestora, va contribui la imbunatatirea calitatii vietii, promovarea participarii active a persoanelor varstnice la viata sociala, obtinerea unei independente si sigurante pentru persoanele cu necesitati de ingrijire de lunga durata.

Proiect cofinantat din Fondurile Europene Structurale si de Investitii prin Programul Operational Capital Uman 2014-2020

Documente si Anunturi:

Primaria Comunei Prejmer Primaria Comunei Prejmer Societatea Nationala CRUCEA ROSIE din Romania - Filiala Brasov Societatea Nationala CRUCEA ROSIE din Romania – Filiala Brasov
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support